Nowoczesne metody obróbki tworzyw sztucznych

Produkcja wszystkich przedmiotów wymaga zastosowania materiału, którego właściwości będą odpowiadały pożądanej charakterystyce konkretnej rzeczy. Wśród substancji, zaliczanych do najbardziej wszechstronnych, jeżeli chodzi o trwałość, walory użytkowe oraz cenę i możliwości łatwego formowania najszerzej używane są wszelkiego rodzaju polimery. Wyroby z tworzyw sztucznych w Warszawie są dostępne w ofercie firmy April, specjalizującej się w dostarczaniu elementów z pleksi, PVC, poliwęglanu, a także HIPS czy Dibondu. Przekonajmy się, jakie metody obróbki można stosować w przypadku takich materiałów.

Jak można obrabiać tworzywa sztuczne?

W przypadku większości tworzyw sztucznych podstawową metodą obróbki jest stosowanie wysokiej temperatury, który daje możliwość upłynnienia materiału, a dzięki temu nadania mu odpowiedniego w konkretnym przypadku kształtu. Równie popularne jest wykorzystanie obróbki mechanicznej. Na ogół są to różne odmiany skrawania – najczęściej frezowanie i wiercenie, co pozwala na przygotowanie potrzebnych otworów, sfazowanie krawędzi czy też wykonanie efektownych ozdób. Nie obejdzie się też bez cięcia i polerowania nadającego powierzchnią wymaganą gładkość. Coraz częściej przy pracy z tworzywami używana jest także technologia laserowa.

Co można zrobić, używając lasera?

Laser jest często zaliczany do obróbki termicznej, ponieważ jego oddziaływanie wiąże się z emisją skoncentrowanej wiązki fotonów, które punktowo podnoszą temperaturę i dzięki temu mogą kształtować powierzchnię tworzywa. Na ogół laser jest używany do cięcia, jego głównymi zaletami są w takim przypadku wysoka jakość uzyskiwanych krawędzi, a także swobodny dobór przebiegu linii cięcia, która może mieć postać dowolnej krzywej bądź łamanej. Liczy się możliwość ukosowania oraz wycinania skomplikowanych wzorów. Laser sprawdzi się także, jeżeli chodzi o grawerowanie, ponieważ dzięki temu można uzyskać rozmaite ornamenty, napisy czy oznaczenia.