Dlaczego plexi nazywane jest materiałem uniwersalnym?

Tworzywa sztuczne są materiałami wykorzystywanymi na dużą skalę z uwagi na ich właściwości związane z wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, estetycznym wyglądem oraz łatwą obróbką, pozwalającą na nadawanie wyrobom niemal dowolnych kształtów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się one tam, gdzie liczy się atrakcyjna forma oraz stosunkowo niewielki koszt produkcji. Wiele z nich jest przy tym bardzo uniwersalnych, czego znakomitym przykładem mogą być wyroby z plexi, które nie tylko dobrze radzą sobie z rozmaitymi oddziaływaniami, ale również oferują wysoką trwałość i wyjątkowo szeroką paletę zastosowań.

Co wyróżnia plexi?

Plexi to polimetakrylan metylu (PMMA), który może także zawierać niewielkie ilości innych polimerów modyfikujących jego właściwości. Materiał ten jest określany również jako szkło akrylowe lub szkło organiczne. Jego szczególną własnością jest bardzo duża przezierność, która przewyższa wiele gatunków szkła mineralnego. Cechuje się także odpornością na podwyższone temperatury, większość odmian dobrze znosi ogrzanie nawet do 80°C. Plexi jest też odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego i nie ulega odbarwieniu pod wpływem światła słonecznego. Wyróżnia się również niezbyt wysoką masą, jak też świetną wytrzymałością na nacisk oraz silne uderzenia. Dużym plusem będzie także łatwość obróbki.

Do czego stosuje się plexi?

Plexi sprawdzi się jako materiał do wytwarzania przedmiotów, które muszą wykazywać się wysoką przezroczystością. Poza różnego typu przeszkleniami robi się z niego także gabloty, stojaki reklamowe, pojemniki, a także podstawki, czy gadżety pozwalające na eksponowanie rozmaitych wyrobów od wydruków po produkty ustawiane we wszelkiego typu displayach. Popularnością cieszą się też m.in. tombstony, tablice czy szyldy.