Czym jest tzw. plexi?

Do materiałów, które są dziś wykorzystywane na największą skalę, zalicza się przede wszystkim różne gatunki tworzyw sztucznych. Wynika to głównie z ich niepowtarzalnych właściwości użytkowych, które są związane z wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, zanieczyszczenia i obciążenia mechaniczne, a także niezwykle estetycznym wyglądem oraz dość łatwą obróbką. Daje ona możliwość otrzymywania wyrobów o niemal dowolnych kształtach, sprawdzając się w rozlicznych zastosowaniach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te substancje, które zapewniają wysoką przezroczystość i nadają się jako m.in. wszelkiego rodzaju pojemniki, podstawki, stojaki, szyldy czy ekspozytory z pleksi. W Warszawie wyroby tego typu są dostępne w ofercie firmy April. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na temat pleksi i jego zastosowań.

Co wyróżnia pleksi?

Pleksi to potoczne określenie na polimetakrylanu metylu (PMMA). Jest ono często nazywane również szkłem akrylowym albo szkłem organicznym. Wśród jego istotnych cech jest wysoka przezierność, która dorównuje klasycznym gatunkom szkła mineralnego, nie ma jednak ich wad – przede wszystkim podatności na rozbicie. Pleksi wyróżnia się dużą wytrzymałością na nacisk oraz silne uderzenia, a także rozmaite naprężenia. Cechuje się niewielką masą, przez co elementy, w których jest montowane, są stosunkowo lekkie. Oferuje ponadto dużą odporność na podwyższone temperatury, a większość jego odmian świetnie znosi ogrzanie do około 80°C. Nie jest też wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe, przez co nie ulega odbarwieniu pod wpływem światła słonecznego. Niezwykle istotną zaletą pleksi będzie łatwość obróbki, dzięki czemu można je poddawać ekstruzji, obróbce skrawaniem czy termoformowaniu.

Do czego stosuje się pleksi?

Pleksi idealnie sprawdzi się jako materiał do wytwarzania przedmiotów, które powinny być przezroczyste, a jednocześnie wytrzymałe i lekkie. Jest stosowane w przeszkleniach, a także używane do produkcji wielu wyrobów dla branży reklamowej. Powstają z niego gabloty, stojaki reklamowe, pojemniki i podstawki. Z pleksi robi się też gadżety m.in. tombstony, tabliczki czy szyldy.